جایزه مصطفی: رویدادی مهم در توسعه کشورهای اسلامی

جایزه مصطفی (Mustafa Prize)، جایزه ای دو میلیون دلاری است که با هدف تقویت ارتباط بین دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام برنامه ریزی شده است. این جایزه بزرگترین جایزه علمی کشورهای اسلامی است که توسط ایران برگزار می شود و این خود نشان از پیشتازی ایران در رویدادهای علمی دارد.

در ویژه نامه جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص) که در پاییز 93 به چاپ رسیده است، با تعدادی از سیاستمداران، برندگان جایزه نوبل، و دانشمندان علمی مطرح، در خصوص این جایزه مهم مصاحبه شده است. در همین راستا، با دکتر محمد عبداللهی، دانشمند منتخب جهان اسلام مصاحبه ای به عمل آمده که در صفحه 45 این ویژه نامه به چاپ رسیده است. در این مصاحبه آمده است:

تخمین زده می شود بالغ بر 6/1 میلیارد نفر یا تقریبا 24 درصد از جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل می دهند که در آسیا و اقیانوسیه، خاورمیانه، شمال یا جنوب صحرای آفریقا، اروپا و آمریکا زندگی می کنند. تاریخ اسلام با نخستین قرائت های حضرت محمد مصطفی از قرآن در قرن هفتم میلادی آغاز شد. حضرت محمد تاکید ویژه ای بر ارزش علم آموزی، معرفت و مهارت داشت. از مدت ها پیش دانشمندان مسلمان در پیشرفت علوم جهان به خصوص پزشکی، داروسازی، فلسفه، ستاره شناسی، و فناوری تاثیر داشته اند. بی تردید انتقال فناوری های آن زمان به دیگر نواحی جهان به خصو از طریق راه ابریشم در پیشرفت علم تاثیرگذار بوده است. من معتقدم مسلمانان می توانند با پیشرفت در علم و فناوری، آن عصر طلایی و مشارکت جدی در علم را بازسازی کنند. این همکاری مبارک میان کشورهای اسلامی در شکل گیری جایزه مصطفی (ص) واقعا ارزشمند است. جایزه مصطفی (ص) به شناسایی دانشمندان برجسته مسلمان و برقراری ارتباط میان آنها برای رسیدن به هدف تحول علمی کمک خواهد کرد.

اطلاعات بیشتر از بخشهای مختلف جایزه، چگونگی داوری، اهدای جایزه، و سایر جزییات